Kávé és forr-a-dalom a Czimrában

Tudjuk, az iskolai „kötelező” ünnepélyek megszervezése, a műsor összeállítása, a szereplők kiválasztása, betanítása, a díszletek elkészítése sok-sok fejtöréssel jár.

A korábbi – október 23-i – sikereinken felbuzdulva úgy terveztük, hogy 1848 márciusát is megpróbáljuk a hagyományostól kissé eltérően előkészíteni, illetve a megemlékezést megtartani. A tanulók előzetes gyűjtőmunkát végeztek a témával kapcsolatban, majd jöhetett a verseny is.

Ismét a játékosságot, a sokszínűséget, a tanulói csoportok eltérő képességeit tartottuk szem előtt. Sikerült megvalósítani, hogy az alsó és felső tagozat egyszerre legyen részese ennek a rendezvénysorozatnak.

A mai pedagógia egyre inkább a projectfoglalkozásokat helyezi előtérbe.  Ennek segítségével teljesebb képet kaphatnak egy adott korról, azok eseményeiről a tanulók. A márciusi projectnap is jól példázza ezt. Az alábbi tantárgyi koncentrációk valósultak meg: magyar irodalom, magyar nyelvtan, történelem, földrajz, rajz és vizuális kultúra, technika, testnevelés, ének, informatika, honismeret, etika.

A projectfoglalkozások a közösségépítéshez is eredményesen hozzájárulnak, fejlesztik a csapatmunkát, csapatszellemet, az egymás iránt érzett felelősségtudatot.

Ízelítő a projectnap eseményeiből:

  • az épületbe érkező sokaság alkalomhoz méltó köszöntése (reformkori jelmezben, jelszóval, pecséttel)
  • forradalmi képtár az alsós és felsős osztályok munkáiból (előzetesen megadott témában)
  • interaktív történelem a „Kávé és forr-a-dalom” jegyében

o   kávéházi hangulat a gyerekek által készített társasjátékokkal korabeli díszletek között

o   a Landerer nyomda és az egyetemi események bemutatása képregények formájában

o   „helyi Nemzeti Múzeum, Városháza és Helytartótanács”: ismerkedés a korszak kiadványaival, művészetével, okleveleivel, …

o   „helyi Nemzeti Színház”: plakátok, kellékek bemutatása, jelmezek, fényképezés

o   a forradalom eseményeinek rövid áttekintése a film nyelvén (könyvtár)

o   interaktív „csatatér” az udvaron

  • évfolyamonkénti megemlékezés a „Czimra-fánál”
  • a felső tagozatok számára műveltségi versenyfeladatok, számos pontgyűjtési lehetőséggel a nap során (Kossuth nóták éneklése, receptek keresése, nemzetiszínű esernyők, különleges kokárdák, hajdíszek, ppt készítése, …)

A rendezvény végén a tanulók leírhatták véleményüket a vendégkönyvbe. Beszámolóik alapján érdekesnek, tanulságosnak, izgalmasnak, szórakoztatónak, különlegesnek tartották az efféle ünneplést.